Menu
Your Cart

Пчелен прашец - 250 г

Пчелен прашец - 250 г
Пчелен прашец - 250 г
9.00 лв.
  • Наличност: В наличност
  • Код: 500
  • Тегло: 250.00гр.

Бърза поръчка

Други начини за поръчка

Телефонен номер: 0877 555 371
Имейл: office@dimabee.com
На място: гр. Варна, бул. Република, бл. 320, вх. 2 (до Практикер)

Цветният прашец, които пчелите събират от тичинките на цветовете на растенията представлява т.нар. цветен пчелен прашец. Пчелите го смесват с малка доза от секрета от слюнчените жлези или нектара като оформят малки топченца, които поставят в специални кошнички, разположени на задните им крака. Така събран, пчелите транспортират пчелния прашец до кошера. Там при влизането си вътре, те минават през прашецоуловител и част от събрания прашец пада в специална тавичка, а другата част те складират в килийките си. Събраният прашец се суши в специална за целта сушилня при ниска температура, така че да се запазят ценните качества на прашеца.

Пчелният прашец е най-богатия на хранителни вещества от всички продукти, произвеждани от пчелите. В него са открити и свободни аминокиселини, алоумини, пептони и глобулини (последните оказват значително влияние върху организма в борбата с инфекциите). Прашецът е мощен и лесно усвоим източник на витамини от група В, минерали и протеини.

Пчелният прашец се използва при апитерапевтично лечение, тъй като притежава поредица от свойства като противогъбично, антимикробно, антивирусно, противовъзпалително, имуностимулиращо и локално обезболяващо средство, а също така улеснява процеса на зарастване на рани от изгаряне.

Състав:

  • Прашецът съдържа средно 22,7% протеин, включително 10,4% от незаменими аминокиселини като метионин, лизин, треонин, хистидин, левцин, изолевцин, валин, фенилаланин и триптофан. Тези протеинови елементи са жизненоважни и организмът не може да ги синтезира сам. Освен това в прашеца има значителни количества нуклеинови киселини, особено рибонуклеинова. Смилаемите въглехидрати се срещате средно в размер на 30,8%. Редуциращите захари, главно фруктоза и глюкоза, присъстват в този продукт в около 25,7%.
  • Сред липидите, които присъстват в състава на прашеца в количество около 5,1%, тези, които трябва да се споменат на първо място, са незаменимите мастни киселини (EFA)
  • Друга група са фенолни съединения, които възлизат на 1,6% средно. Тази група включва флавоноиди, левкотриени, катехини и фенолни киселини. Сред флавоноидите, срещащи се в прашеца в 1,4%, има предимно кемпферол, кверцетин и изорамнетин, докато в групата на фенолните киселини, 0,2%, има предимно хлорогенова киселина.
  • Пчелният прашец е доста важен източник на витамини, както разтворими в мазнини 0,1%, като провитамин А и витамини Е и D, така и разтворими във вода 0,6%, като В1, В2, В6 и С и киселини: пантотенова, никотинова и фолиева, биотин, рутин и инозитол. Общото им количество е равно на 0,7% в целия продукт.
  • Биоелементите присъстват в около 1,6%, включително макронутриенти (калций, фосфор, магнезий, натрий и калий) и микроелементи (желязо, мед, цинк, манган, силиций и селен). Последният съществува в размер на 0,02%

Начин на употреба:

  1. За укрепване и поддържане на имунната система: препоръчва се при смяната на сезоните в есенно – зимния и пролетно – летния период. Дневната доза за възрастен е 10-15 грама изсушен прашец (от 1 до 3 чаени лъжички), приет 20-30 минути преди храна. Може да се приема само сутрин или преди всяко хранене. Когато се приема за първи път, няколко гранулки се разтварят в кисело мляко или вода, за да се провери дали организма не е свръхчувствителен към пчелния прашец. Дозата на приеманият прашец се увеличава постепенно, до достигане на желаното количество. За деца дозата е 5-10 грама дневно (1/2 до 1 чаена лъжичка). Първият прием е от 1 гранулка, за да се провери за алергични реакции като се увеличава постепенно до ½ ч.л. на ден.
  2. За лечение или при болестно състояние: дозата за възрастен е 20-35 грама прашец на дневно за една седмица. Следва поддържаща доза от 10-15 грама дневно.

Препоръчва се минималният срок на прием да е 6 седмици, а максималният – 3 месеца. След това се прави прекъсване от 6 седмици.

Примерни рецепти за прием:

  • Най – разпространеният начин е дозата прашец да се разтвори в кисело мляко 1:3 от вечерта и сутринта да се консумира на гладно. Количеството мляко може да се увеличи и да се добави мед (по желание).
  • Друг начин на прием е разтварянето му във вода от предната вечер и изпиване на сутринта. Пчелният прашец, също като меда, се влияе от температурата и над 45°С губи част от свойствата си.
  • Смесен с пчелен мед – съотношението тук е 100 грама прашец на 1 кг пчелен мед. Нужно е всекидневно разбъркване като отнема приблизително 1 седмица до пълното му разтваряне. Към меда може да се добавят ядки или тахан (за притъпяване на специфичният вкус и мирис на прашеца).

Съхранение:

След като прашецът се изсуши, е желателно да се съхранява при температура 4-10°С (в добре затворени кутии или пликове, в хладилник или фризер). Така запазва по-дълго ценните компоненти в него и може да се използва до 1 година. Най – добрият начин за съхранение си остава разтварянето му в мед. Двата пчелни продукта влизат в органично съчетание и така съвършено комбинират специфичните си качества. Друг начин е смесване на прашец с кристална захар в равни части, затваря се плътно и се съхранява на сухо и хладно място.

Внимание: прашецът, като пчелен продукт, е възможно да отключи алергични реакции, особено при по-продължителен прием. При колебания се обърнете към лекар за точно и правилно дозиране и прием.

Напишете отзив

Бележка: HTML не е преведен!
Лош Добър
Captcha
Този уебсайт използва бисквитки(cookies), тъй като те са важни за работата му. Използвайки нашите услуги, Вие се съгласявате с това.